دستگاه اسپری درایر

خدمات دستگاه اسپری درایر آزمایشگاهی :

 • 44. CheckCreated with Sketch. خشک کردن انواع نمونه های تحقیقاتی دارویی، غذایی، شیمیایی و گیاهی
 • 44. CheckCreated with Sketch. خشک کردن عصاره های آبی گیاهان
 • 44. CheckCreated with Sketch. مهندسی ذرات در ابعاد میکرون
 • 44. CheckCreated with Sketch. طراحی تجمعات میکرونی حاوی نانوذرات

دسترسی آسان به مطالب

دستگاه اسپری درایر Benchtop Spray Dryer (خشک کن پاششی)

دستگاه اسپری درایر Benchtop Spray Dryer (خشک کن پاششی)

توضیحات دستگاه : 

 • دمای کارکرد محفظه پاشش اسپری از دمای محیط تا 220 درجه سلسیوس
 • مجهز به فیلتر هوای خروجی و گیج فشار
 • امکان تغییر سرعت محلول پاششی (پمپ پریستالتیک متغیر)
 • امکان تغییر سرعت پمپ مکنده aspiration
 • نمایشگر دمای خروجی
 • نازل تمام استیل (304) با قطر 0.7 میلی متر، دارای  ژاکت خنک کننده و سوزن تمیز کننده مسیر پاشش به صورت رفت و برگشت اتوماتیک
 • قابلیت تنظیم فشار و فلوی جریان پشت نازل
 • قابلیت کارکرد با گازهای بی اثر
 • قابلیت پاشش مداوم یا متناوب(از 1 تا 20ثانیه)
 • ظرفیت تبخیر آب  1000میلی لیتر بر ساعت
 • مبتنی بر سیستم  PLC و رابط کاربر گرافیکی به صورت HMI
 • قابلیت ذخیره اطلاعات 8 نوع محلول
 • مجهز به کمپرسور Oil Free  جهت تامین هوای فشرده
 • راندمان دستگاه: برای ماده سوربیتول (Sorbitol) به عنوان شاخص 65 درصد.
قیمت اسپری درایر ؟

آزمایشگاه پارک علم و فناوری گلستان تنها در زمینه امور آزمایشگاهی و پژوهشی به کاربران گرامی خدمات ارائه می دهد .

اسپری درایر صنعتی یا اسپری درایر آزمایشگاهی ؟

دستگاه اسپری درایر آزمایشگاه پارک علم و فناوری در مقیاس آزمایشگاهی می باشد

محل ارائه خدمات اسپری درایر آزمایشگاهی کجاست؟

خدمات اسپری درایر در استان گلستان شهرگرگان و در محل پارک علم و
فناوری گلستان می باشد

هزینه خدمات اسپری درایر آزمایشگاهی چقدر است؟

هزینه با توجه به حجم نمونه آزمایش متفاوت است برای اطلاع از قیمت ها با کارشناسان ما از طریق سایت در تماس باشید

اسپری درایر

اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه اسپری درایر آزمایشگاهی

خشک کردن پاششی یا دستگاه اسپری درایر (Spray Drying) روشی برای تولید پودر خشک از مایع یا دوغاب با خشک شدن سریع با گاز داغ است. این روش ترجیحی خشک کردن بسیاری از مواد حساس به حرارت مانند مواد غذایی و دارویی است. توزیع یکنواخت اندازه ذرات دلیل بر خشک شدن پاششی برخی از محصولات صنعتی مانند کاتالیزورها است. هوا واسطه خشک کردن گرم است؛ با این حال، اگر مایع حلال قابلیت اشتعال داشته باشد مانند اتانول یا محصول به اکسیژن حساس باشد، از نیتروژن برای خشک کردن استفاده می‌شود.

نمایی از خشک‌کن پاششی در مقیاس آزمایشگاهی A. محلول یا سوسپانسیونی که باید در دستگاه خشک شود. B. گاز تبدیل شده به ذرات ریزتر. ۱) خشک کردن گاز ۲) گرم کردن گاز خشک‌کن ۳) پاشش محلول یا سوسپانسیون ۴) محفظهٔ خشک کردن ۵) بخشی بین محفظهٔ خشک‌کن و سیکلون ۶) سیکلون ۷) محل خروج گاز در حال خشک شدن ۸) ظرف جمع‌آوری محصول. فلش‌ها نشان می‌دهد که این دستگاه خشک‌کن پاششی، آزمایشگاهی است.

دستگاه اسپری درایر

همه خشک‌کن‌های پاششی از نوعی دستگاه اتومایزر (دستگاهی که برای خارج کردن آب، عطر یا هر نوع مایع دیگری به شکل اسپری به کار گرفته می‌شود) یا نازل اسپری استفاده می‌کنند برای پخش مایعات یا دوغاب که در قطرات با اندازه کنترل شده اسپری شود. متداول‌ترین این دستگاه‌ها دیسک چرخشی و نازل چرخشی تک سیال فشار بالا هستند. چرخ‌های اتومایزر برای توزیع اندازه ذرات گسترده‌تری شناخته شده‌است، اما هر دو روش توزیع ثابت اندازه ذرات را امکان‌پذیر می‌کند. به عنوان روشی دیگر، برای برخی از کاربردها از نازل‌های دو سیال یا التراسونیک (Ultrasonic nozzle) استفاده می‌شود. باتوجه به نیاز فرایند می‌توان با انتخاب روش مناسب، اندازه قطره‌ها را از ۱۰ تا ۵۰۰ میکرومتر بدست آورد. متداول‌ترین کاربردها در محدوده قطر قطره ۱۰۰ تا ۲۰۰ میکرومتر هستند. پودر خشک اغلب آزاد است و ذرات آن با سرعت یکسانی حرکت می‌کنند.

نحوه کار دستگاه اسپری درایر
به متداول‌ترین نوع خشک‌کن‌های پاششی، تک اثر گفته می‌شود. در بالای محفظه منبع واحدی برای خشک کردن هوا وجود دارد . در بیشتر موارد هوا در همان جهتی که مایع پاشیده شده (جریان هم جوش) دمیده می‌شود. پودر ریز تولید می‌شود، اما می‌تواند جریان ضعیفی داشته باشد و گرد و غبار زیادی ایجاد کند. برای غلبه بر گردوغبار و جریان ضعیف پودر، نسل جدیدی از خشک‌کن‌های پاششی به نام خشک‌کن‌های پاششی چند اثر تولید شده‌اند. به جای خشک کردن سیال در یک مرحله، خشک کردن از طریق دو مرحله انجام می‌شود: مرحله اول در بالا (طبق تک اثر) و مرحله دوم با یک بستر استاتیک یکپارچه در پایین محفظه. بستر یک، محیط مرطوب را فراهم می‌کند که باعث جمع شدن ذرات کوچکتر می‌شود و اندازه ذرات یکنواخت‌تری تولید می‌کند، معمولاً در محدوده ۱۰۰ تا ۳۰۰ میکرومتر قرار دارد. این پودرها به دلیل اندازه ذرات بزرگتر، جریان آزاد دارند.

ویدئو نحوه کار دستگاه اسپری درایرآزمایشگاهی پارک علم و فناوری گلستان

پودرهای ریز تولید شده توسط خشک کردن مرحله اول را می‌توان با جریان مداوم یا در قسمت بالای محفظه (اطراف مایع پاشیده شده) یا در پایین، درون بستر سیال یکپارچه بازیافت کرد. خشک شدن پودر را می‌توان روی یک بستر سیال خارجی دارای ارتعاش نهایی کرد.گاز داغ در حال خشک شدن را می‌توان به صورت هم جریان و با جهت یکسان با دستگاه اتومایزر مایع پاشش شده یا جریان متقابل، که در آن هوای گرم در مقابل جریان دستگاه اتومایزر جریان دارد، عبور داد. با جریان هم‌جهت و یکدست، ذرات زمان کمتری را در سیستم و جداکننده ذرات (معمولاً دستگاه سیکلون) می‌گذرانند. جریان هم‌جهت و یکدست به‌طور کلی به سیستم اجازه می‌دهد تا با کارایی بیشتری عمل کند.

کاربردهای خشک کردن پاششی یا دستگاه اسپری درایر

غذا: پودر شیر، قهوه، چای، تخم مرغ، غلات، ادویه‌ها، طعم‌دهنده‌ها، نشاسته و مشتقات نشاسته، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، مواد مغذی، مواد رنگی خوراکی، خوراک دام و غیره.

دارویی: آنتی‌بیوتیکها، مواد پزشکی،مواد افزودنی.

صنعتی: رنگدانه‌های رنگ، مواد سرامیکی، پشتیبان کاتالیزورها، ریزجلبک‌ها

مزایای خشک کردن پاششی یا دستگاه اسپری درایر​

از مزایای خشک کردن پاششی می‌توان به اقتصادی و انعطاف‌پذیر بودن فرایند اشاره کرد. همچنین به دلیل زمان بسیار کوتاه فرایند و عدم افزایش دمای محصول به بیش از 100C°، ارزش تغذیه‌ای و کیفیت محصول حفظ می‌شود. این ویژگی سبب کاربرد گسترده این فرایند برای ریزپوشانی انواع ترکیبات دارویی و زیست فعال حساس به اکسیداسیون، حرارت یا سایر شرایط نامساعد محیطی در صنایع غذایی و داروسازی شده‌است.

معایب خشک کردن پاششی یا دستگاه اسپری درایر

از جمله معایب خشک‌کن‌های پاششی می‌توان به حجیم بودن و بازده کم حرارتی (اتلاف گرمای زیاد در گازها) اشاره کرد. علت بازده کم حرارتی این است که در خشک‌کن پاششی، ایجاد جریان برگشتی گاز خروجی به درون خشک‌کن به منظور افزایش بازده حرارتی عملی نیست، زیرا عمل غبارگیری در سیکلون، انرژی گاز خروجی را به میزان زیادی هدر می‌دهد و در حالت استفاده مجدد از گاز مذکور جهت گرمادهی منطقی نمی‌باشد.

امتیاز کاربران 4.8 از 5
4.8/5

مطالب آموزشی برگرفته از سایت wikipedia.org میباشد

این پست دارای 4 نظر است

 1. محمد

  سلام آیا امکان این وجود داره که شیر شتر را به صورت پودر در آورد ؟

 2. هما سعادت

  درود و خداقوت ایا نمونه ٢٠سی سی هم تبدیل به پودر میکنید؟ نمونه بیولوژی هست و حدودا چقدر پودر تولید میکنه

  1. با سلام
   20 سی سی برای دستگاه ما مقدار کمی است ، با توجه به هدر رفت نمونه از خروجی و چسبیدن به چمبر ، حداقل حجم نمونه باید 100 الی 150 سی سی باشد.
   با توجه به غلظت محلول شما مقدار تولیدی پودر متفاوت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید